Plzeň na jaře ztratila první body, Ústí zvítězilo i ve druhém vzájemném zápase

Mečouni byli před zápasem s ústeckou Elbou pasováni do role favorita, jelikož hráči ze sedmého největšího města republiky okupovali až 10. příčku tabulky. Předpoklady se však nenaplnily a ústečtí si díky výhře 5:2 po zásluze odvezli tři body.

19. kolo | sobota 22. 3. 2014 | 17:00

2:5 1:3, 1:1, 0:1

Elba DDM Ústí nad Labem

Branky a nahrávky: 2. Edl (Gřoňka), 20. Krch (Benedikt J., Edl) – 10. Růžička (Langthaler), 12. Rubeš (Hubený, Langthaler), 15. Jirava (Kotlík), 17. Jirava (Langthaler), 32. Růžička (Rubeš).
Rozhodčí: Kettner, Záhora. Vyloučení: 5:2. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 40. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:4, 2:5.
Kráčina (Marek) – Benedikt J., Vodrážka, Slanec, Kavalír, Edl, Krpal – Benedikt O., Malý, Krch, Kejř J., Valenta, Gřoňka, Tůma, Němec
Brhel (Banda) – Jirava, Šilínek, Prášek, Růžička, Zákon – Soukup, Rubeš, Langthaler, Smolík, Hubený, Kotlík, Baxa

V brance Plzně dostal příležitost dorostenec Petr Kráčina. Také se představila nová akvizice, Martin Němec s číslem 28 na zádech. Od úvodního buly byli hosté aktivnější. Ovšem jejich sebevědomí brzy srazila plzeňská branka. Michal Edl napřáhl po vyhraném buly a prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Pro plzeňské číslo 18 to byla třetí branka ve dvou posledních zápasech.

Hosté se však s inkasovanou brankou nepoložili. Naopak šancí na jejich straně přibývalo. Šance Růžičky, Kotlíka a Práška byly velice nebezpečné, ovšem proti byl výborný Kráčina. Hra Plzně byla plná nepřesností a jednu předvedl i domácí brankář, který svoji rozehrávku málem nasměroval do vlastní klece. Ústí se vyrovnání dočkalo v čase 9:23. Nahození Miroslava Růžičky skončilo k překvapení všech přihlížejících pod břevnem plzeňské branky.

Za dvě minuty později se do šance v oslabení dostal Petr Gřoňka, sám před gólmanem však trefil pouze beton. Neproměněná šance Plzeň mrzela dvojnásobně, jelikož se Elba DDM za několik okamžiků dostala do vedení. Povedený ťukec do prázdné brány zakončoval Tomáš Rubeš. Ještě studenější sprchou byla pro domácí branka Jakuba Jiravy. Mečouni byli v obranném pásmu laxní a Kotlík vybojoval míček pro Jiravu, který od modré zvýšil na 1:3.

S nástupem do druhé třetiny se hra Plzně zlepšila, ovšem Ústí se pomstilo za rychlou branku v úvodu zápasu. V 17. minutě zvýšil stav Jakub Jirava, pro kterého to byla druhá branka večera. Následně byl za sekání vyloučen Radek Zákon. Plzeň přesilovku nevyužila. Avšak za pár chvil se branky dočkala. Martin Krch si mezi kruhy našel balonek a nedal Brhelovi šanci. 1-4.

Bezprostředně po Krchově brance se hrál pěkný hokejbal, stylem nahoru-dolu. Více ze hry měli domácí hráči, ale obrana Ústí byla velmi dobře sešikovaná. A pokud se domácí dostali ke střele, hráči Elby častokrát střelu zblokovali nebo jiným způsobem odvrátili mimo svého brankáře. Hru domácích také hyzdily veliké nepřesnosti, špatné přihrávky či icingy ve vlastní přesilovce. Ke konci druhé části se znovu vyznamenal Petr Kráčina, který během několika málo sekund zvládl hned 4 nebezpečné pokusy ústeckých.

Plzeňané nabídli na začátku poslední části soupeři přesilovou hru. Tu zužitkoval Miroslav Růžička, který si narazil s Rubešem a střelou od červené čáry vstřelil pátý gól Ústí nad Labem. Plzeň tak znovu inkasovala na začátku třetiny. Hra zůstávala stejná. Hráče HBC Plzeň sráželi nepřesnosti a marně se probíjeli přes ústeckou obranu. Další početní výhoda hostů branku nenabídla, ovšem nebyla nouze o krásné kombinace. Například míček po přihrávkách přes celou šířku pásma doputoval až k Rubešovi, ten trefil pouze tyč.

V 38. minutě se hosté ocitli v přečíslení 2 na 1. Matěj Kotlík zkusil na Kráčinu kličku Petera Forsberga, ale neuspěl. Závěr se dohrál v klidu. Ústí si zápas pohlídalo. Plzni dnes nevyšlo zhola nic. V neděli mají Mečouni šanci na reparát. Cestují na hřiště kladenského Alpiqu.

Josef Kadaně: Špatně se hodnotí zápas, který byl z naší strany naprosto mizerný. Nefungovalo téměř nic. Pouze čtyři hráči předvedli požadovaný výkon. To proti nadšeně a organizovaně hrajícímu soupeři prostě nestačilo. Mrzí mně, že to vlastně za leplovský výkon mužstva nejvíc odnesl Petr Kráčina v brance.